AKTUALNOŚCI

24.11.2016

„Różnie w kraju, różnie w zwyczaju, ale kochaju”

W dniach 07.11-14.11.2016r., w Nowym Łupkowie w Polsce  odbyła się międzynarodowa wymiana w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży pod tytułem „Różnie w kraju, różnie w zwyczaju, ale kochaju”. W programie tym wzięły udział dwie wychowanki naszego Domu Dziecka w Skopaniu 

Głównym celem projektu było zapoznanie uczestników i zaproszonych gości ze zwyczajami i tradycjami weselnymi w Polsce i na Ukrainie.

W programie tym wzięła udział młodzież w wieku 16-24 lat wraz liderami z Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych FRAM z Tarnobrzega (Polska) wraz z młodzieżą Pałacu Młodzieży w Łucku (Ukraina).

Celem projektu było wzajemne poznanie różnorodności kulturowo-zwyczajowych na podstawie tradycji weselnych obu krajów. W czasie projektu opracowano zwyczaje, a także stworzona oraz zaprezentowano spektakl weselny pokazujący zwyczaje polskie i ukraińskie.

Ale pobyt w Nowym Łupkowie to nie tylko warsztaty, młodzież brała czynny udział w spotkaniach ze specjalistami z dziedziny kulturoznawstwa i etnografii, zwiedzali okolice rejonu podkarpackiego, w tym Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen w Sanoku) oraz wspólnie przygotowywała spektakl pt. "Wesele".

Finałem i zarazem podsumowaniem pracy młodzieży 12 listopada 2016 roku było wystawienie przedstawienia pt. "Wesele", mające na celu prezentację kultur i obrzędowości obu narodów. 

‹ powrót
 
Strona powstała przy wsparciu portalu www.domydziecka.org
Projekt współfinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich